CZARNO NA BIAŁYM jawność w Olsztynie

Witamy na stronie nowego projektu Forum Rozwoju Olsztyna

Serdecznie witamy na stronie nowego projektu stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna – „Czarno na białym”!

Tym samym oficjalnie rozpoczynamy nasze działania na rzecz jawności w olsztyńskim samorządzie. Wychodzimy z założenia, że tylko dobrze poinformowani obywatele są w stanie efektywnie angażować się na rzecz swojej lokalnej społeczności. Co więcej, uważamy, że w Olsztynie jest jeszcze wiele do zrobienia pod kątem jawności i że olsztynianie nie mają pełnego dostępu do informacji o tym, co dzieje się w Urzędzie czy Radzie Miasta. Stąd pomysł na utworzenie zupełnie nowej strony, na której będziemy zamieszczać informacje dotyczące spraw, których nie znajdą Państwo w mediach lub na oficjalnych witrynach Urzędu Miasta Olsztyna.

W dziale „Aktualności”  będziemy zamieszczać informacje uzyskane dzięki dostępowi do informacji publicznej dotyczące pojedynczych problemów, niekoniecznie ze sobą powiązanych, które naszym zdaniem wymagają nagłośnienia. Jednocześnie w zakładce „Co ujawniliśmy?” będziemy cyklicznie publikować materiały, które dotyczą regularnych działań organów administracji samorządowej w Olsztynie np. nagrania audio z sesji Rady Miasta.

Naszym celem jest przedstawianie informacji, których przygotowanie wymaga dokładniejszej analizy (np. dotyczących rzetelności konkretnego postępowania przetargowego), jak i prezentowanie danych niedostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej, które nie muszą podlegać żadnej interpretacji (np. nagrania audio z sesji Rady Miasta).

Jednocześnie liczymy, że również sami mieszkańcy Olsztyna przyłączą się do naszych działań i będą informować nas o sprawach, które powinny ujrzeć światło dzienne. Dlatego na stronie http://czarnonabialym.fro.olsztyn.pl/ujawnij/ każdy może za pomocą formularza przesłać wiadomość, w której wskaże nam, czym powinniśmy się zająć.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że uzyskanie interesujących informacji nie zawsze będzie łatwe. Jednak wszelkie działania dotyczące jawności w administracji publicznej są działaniami długofalowymi i rzadko kiedy zdarzają się spektakularne sukcesy. Jesteśmy jednak dobrej myśli i mocno wierzymy w to, że nasza aktywność przyczyni się do zwiększenia przejrzystości w pracach olsztyńskiego samorządu.

Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej strony – ciekawe informacje już niebawem.